Co dělat, když přijdu o práci: Na co si dát pozor při nástupu do nového zaměstnání?
Profilovka
01. 05. 2024.

Dostali jste výpověď nebo jste ji sami podali? Máte v plánu změnu zaměstnání? Máme pro vás seriál s informacemi a tipy, co v takové situaci dělat a na co byste neměli zapomenout. Informace pro Vás připravil tým projektu Zlatá práce, který je jednou z činností Nadace Krása pomoci. Poskytuje podporu lidem nad 50 let na trhu práce, a to jak formou bezplatného poradenství, tak případným propojením se zaměstnavatelem.

Prošli jste všemi koly výběrového řízení. Vypracovali úkoly a seznámili se s nadřízeným i kolegy. Přišel den D. Dostali jste nabídku a potvrdili nástup do nového zaměstnání.

Na co si však dát pozor?

Datum nástupu

V případě, že vám ještě běží výpovědní doba, nemůžete nastoupit dříve než první den po jejím skončení. Pokud máte ještě nevyčerpanou dovolenou a se zaměstnavatelem jste se dohodli na jejím vyčerpání, můžete se v novém zaměstnání domluvit na zahájení a postupném zaškolování formou DPP nebo DPČ.

Nabídli vám datum nástupu v půlce měsíce nebo třeba sedmého? Jestli vám v tom nic nebrání, je to v naprostém pořádku.

Pracovní smlouva

Podle zákoníku práce musí pracovní smlouva obsahovat datum nástupu, místo výkonu práce a druh práce.

Do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru vás zaměstnavatel musí informovat o:

  • identifikačních údajích zaměstnance i zaměstnavatele
  • bližším označení druhu a místa výkonu práce
  • délce dovolené a jejím čerpání
  • výpovědní době
  • týdenní pracovní době a jejím rozvržení
  • mzdě nebo platu
  • kolektivních smlouvách, pokud v dané společnosti jsou

Ujednání o mzdě

Mzda nemusí být součástí pracovní smlouvy. Pokud je, tak se jedná o dvoustranný úkon, tudíž obě strany musí se mzdou, respektive se zněním celé pracovní smlouvy, souhlasit.

Mzda může být stanovena mzdovým výměrem. Zde se jedná o jednostranný úkon ze strany zaměstnavatele. Ten je vždy závazný i bez souhlasu zaměstnance. Proto si vždy mzdové podmínky dobře projednejte před samotným nástupem a podpisem pracovní smlouvy.

Vstupní lékařská prohlídka

Dle zákona musíte před nástupem do nového zaměstnání absolvovat lékařskou prohlídku, která zaměstnavateli potvrdí vaší zdravotní způsobilost. Poplatek je možné si nechat uhradit zaměstnavatelem.

Interní předpisy a zákonná školení

Po nástupu vás zaměstnavatel musí seznámit s vnitřními předpisy, pokud budete využívat home office, je nutné sepsat dohodu. Zároveň si musíte projít zákonným školením bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), školením požární ochrany a pokud budete řídit firemní vozidlo, tak školením řidičů.

Zkušební doba

Musí být sjednána písemně a maximální doba dle zákoníku práce jsou tři měsíce. Během této doby si obě strany vyzkouší, zda jsou spolu spokojeny. Když jedna ze stran zjistí, že není vše podle očekávání, tak může kdykoliv bez udání důvodu pracovní poměr ukončit.

Pro vás je to přesně ten čas si ověřit, zda vás práce baví a zvládáte ji, zda jste ve správném kolektivu, a hlavně jestli si umíte představit, že na této pozici vydržíte i několik let.

Náš seriál pomalu končí. Ale my jsme tu stále a pro vás.

Potřebujete poradit v pracovněprávní problematice? Ozvěte se nám.
Kontakt: musilova@zlataprace.eu

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image