Povinnosti SVJ k televizním a rozhlasovým poplatkům

Profilovka
před 6 hodinami

Patří SVJ mezi poplatníky?

Podle §3 odst. 1 a 2 je nově poplatníkem každá právnická osoba, která vlastní nebo drží nebo z jiného právního důvodu alespoň měsíc užívá rozhlasový přijímač nebo televizní přijímač. Tedy i SVJ a BD. Dále je poplatníkem podle §3 odst.3 také fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, ale je odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě. Jedná se o tzv. domněnku poplatníka. V tomto případě ale podle výše uvedeného paragrafu nemusí taková osoba poplatky platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi po jejich písemné výzvě oznámí písemným čestným prohlášením, že poplatníkem není. Podle zákona na to má 30 dní. Podle vyjádření Českého rozhlasu z konce měsíce června však Český rozhlas nedisponuje kontaktem (e-mailem nebo datovou schránkou) všech fyzických a právnických osob, které v České republice podnikají – tzn. že tímto způsobem mohl oslovit jen ty, které už v databázi má. Jeho databáze vychází z historických údajů a není propojena s databází IČO. Proto se snažil oslovovat veřejnost prostřednictvím médií a vaše SVJ nebo BD tuto povinnost má, i když mu žádná výzva do datové schránky nebo e-mailem nepřišla.

Zásadní povinností SVJ nebo BD podle výše uvedeného zákona je prověřit, zda podle nové definice poplatníkem je nebo ne. To bude v praxi poměrně jednoduché – jestli vaše SVJ nebo BD televizní přijímač nebo rozhlasový přijímač nevlastní ani nedrží, případně neužívá, nemá žádnou povinnost. Pokud poplatníkem jsou, tedy nějaký z přijímačů vlastní, drží nebo užívají, pak mají tzv. ohlašovací povinnost. A pozor, to i tehdy, pokud by podle nových výpočtů poplatků byla jejich povinnost nulová. Jednoduše: přihlásit se musíte vždycky, platit vždycky nebudete.

Co je rozhlasový a televizní přijímač

Definici najdeme v §2 zákona č. 348/2005 Sb. Podle toho je:

  • Rozhlasový přijímač: zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, bez ohledu na způsob příjmu. Za toto zařízení se považuje i zařízení upravené poplatníkem k jinému účelu.
  • Televizní přijímač: zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, bez ohledu na způsob příjmu. Za toto zařízení se považuje i zařízení upravené poplatníkem k jinému účelu.

Zákon zároveň ve stejném §2 odst.4 stanoví, které přijímače poplatku nepodléhají.

Jsou to:

  • přijímače, které tvoří součást sbírek muzejní povahy zapsaných v centrální evidenci sbírek,
  • zařízení vyrobená výhradně k technické kontrole rozhlasového a televizního vysílání,
  • přijímače, které jsou užívány výlučně pro účely soudního řízení,
  • přijímače, které jsou užívány výlučně ve výrobních procesech a výhradně pro účely zobrazování informací souvisejících s těmito procesy.

Je televizním a rozhlasovým přijímačem i tablet nebo telefon?

Pokud budete hledat oficiální informace např. na stránkách Českého rozhlasu nebo Česká televize, zjistíte, že z tohoto zákona plně a správně vycházejí, když ve svých dokumentech dále upřesňují, co se považuje za rozhlasové či televizní přijímače. Jsou to i moderní zařízení typu počítač, smartphone, tablet, herní konzole nebo chytré hodinky apod., jsou-li technicky schopná příjmu vysílání, včetně příjmu přes internet. Povinnost platby se vztahuje, i na televizní přijímače využívané jen ke sledování komerčních platforem typu YouTube, Netflix nebo Apple TV, Amazon prime, HBO, atd. To plně odpovídá zákonu v tom smyslu, že stačí zařízení pouze vlastnit (držet nebo užívat) nikoli sledovat Českou televizi nebo poslouchat Český rozhlas a zařízení musí být schopné reprodukovat vysílání, nikoli například pouze přenášet data potřebná k reprodukci vysílání (jako např. routery, switche nebo modemy).

Technicky způsobilé zařízení je pak takové, které funguje. Tzn. je schopno příjmu. Za trvale rozbité zařízení se platit nemusí a můžete se čestným prohlášením z evidence odhlásit nebo vůbec nepřihlašovat. Pozor ale, pokud zařízení pouze dočasně nefunguje, např. kvůli rozbité anténě, pak povinnost platit za něj nezaniká. Zákon řeší pouze trvale nefunkční zařízení, ne dočasnou poruchu.

Jaké jsou praktické příklady použití televizních a rozhlasových přijímačů v SVJ?

Co se týče konkrétních zařízení v rámci SVJ nebo BD, budou sem patřit všechna zařízení na recepcích či v lobby a v dalších společných prostorách, např. klubovnách nebo společenských prostorách pro rezidenty nebo fitness místnostech. Poplatek zaplatíte i pokud má vaše SVJ tzv. TV room/mini kino neboli místnost s velkoplošnou obrazovkou, kterou si mohou rezidenti pronajmout ke sledování filmů. Pozor si dejte, pokud má vaše SVJ trvalou ostrahu s vlastní místností, ve které je televize nebo rádio, nebo pokud SVJ či BD vlastní dopravní prostředek.

Co znamená pro SVJ ohlašovací povinnost?

Co se placení samotného poplatku týče, nově u právnických osob nezáleží na počtu přístrojů jako tomu bylo v minulosti, ale na počtu zaměstnanců dané právnické osoby. To je upraveno v §5 odst.3 zákona. Podle toho je stanovena paušální sazba. Pokud má právnická osoba 0-24 zaměstnanců, je od poplatku osvobozena (podle §5 odst.4), což se bude týkat většiny SVJ i BD. To ale neznamená, že se vyhnout ohlašovací povinnosti.

Pokud už vaše SVJ nebo BD evidováno je, ohlášení se mělo provést do 30.6.2025 a to nejjednodušeji prostřednictvím účtu poplatníka na stránkách Českého rozhlasu (zde: Rozhlasový poplatek | Vstupte do svého Účtu poplatníka) a České televize (zde: https://poplatky.ceskatelevize.cz/ucet). Pokud vaše SVJ nebo BD zatím poplatníkem nebylo, ale nově je, například kvůli nákupu rádia do společné klubovny v domě, lze se na výše uvedených adresách i nově zaregistrovat. Ohlášení lze ale samozřejmě provést i datovou schránkou, poštou nebo e-mailem. K ohlášení změn má podle zákona poplatník 15 dnů ode dne, kdy změna nastala. Změnu počtu zaměstnanců oznamuje ale pouze v případě, že je rozhodná pro výši poplatku (§8 odst.4).

Rizika neohlášení

Pokud se SVJ nebo BD k poplatkům neregistruje a nesplní řádně svou oznamovací povinnost, případně uveden nepravdivé údaje v počet zaměstnanců nebo dopravních prostředků či jiné nepravdivé údaje, hrozí mu sankce ve formě přirážky k poplatku. V případě, že se bude prohřešek týkat rozhlasového poplatku, stanoví zákon přirážku na 5000 Kč, 10 000 Kč pak stanoví v případě, že půjde o prohřešek v souvislosti s televizním poplatkem. Tyto sankce jsou uvedeny v §9.

Pro redakci SousedeCZ Tereza Mec


Zdroj foto : pixabay.com

______________________________________________________________________ CO VŠE MŮŽETE SE SOUSEDÉ.CZ ZÍSKAT:



Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.