Festival Open House Praha, který nechává široké veřejnosti zdarma nahlédnout do běžně uzavřených budov, oslaví letos v květnu 10. výročí. Za dobu své existence otevřel již přes 620 budov a prostorů, které přivítaly téměř půl milionu návštěv z řad nadšenců architektury a poznávání města. Koncept otevřeného města pro všechny sdílí pražská nezisková organizace Open House Praha, z. ú., společně s dalšími více než 50 festivaly po celém světě. Open House se tak řadí k největším architektonickým festivalům světa.
„K myšlence uspořádat festival Open House v Praze jsem se rozhodla na začátku roku 2013, krátce poté, co jsem objevila jeho londýnskou předlohu, jejíž rozměr s více jak 800 otevřenými budovami byl fascinující. Jednoduchý koncept s desítkami měst v mezinárodní síti Open House Worldwide, v nichž festivaly probíhaly, vyzýval k následování,“ říká zakladatelka a kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková.
Letošní jubilejní ročník festivalu Open House Praha se uskuteční od 13. do 19. května 2024 a zpřístupní o víkendu zdarma více než 100 architektonických skvostů na území hlavního města Prahy. Festival nabízí dále v týdnu od 13. května doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze. Open House Praha nechá nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letech i přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel.
Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou každým rokem jeho dobrovolníci*ice, kteří pomáhají jak s přípravou akce, tak s její realizací. Festival Open House Praha zapojil během posledních deseti let okolo 2600 dobrovolníků*ic z celé ČR i zahraničí. Novou ambasadorkou dobrovolnického programu se stala Lejla Abbasová, moderátorka, aktivistka a bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny.
„Jsem nesmírně ráda, že jsem se mohla stát součástí Open House rodiny. Pamatuji si totiž den, kdy emeritní zakladatelka její pražské odnože Andrea Šenkyříková s tímto nápadem přišla. Zdál se mi naprosto skvělý, ale také opravdu odvážný. Přesvědčovat instituce a soukromý sektor, aby dovolili de facto kde komu vstoupit do jejich „obýváku“?! Tehdy jsem to vnímala skoro až jako utopii... O dekádu později hluboce smekám nejen před Andreou a týmem, který vybudovala, ale také před stovkami dobrovolníků, kteří jsou stěžejním pilířem úspěchu celého festivalu,“ říká Lejla Abbasová a dodává: „Dobrovolnictví pro festival Open House Praha není jen o tom, že si otevřete dveře do nějaké budovy, ale otevřete si dveře do úplně nového života. Uvidíte nové lidi, nová místa a já pevně věřím, že si to s námi užijete.“
Organizátoři spustili na svých stránkách výzvu k přihlašování dobrovolníků pro letošní rok. Dobrovolníkem*icí se může stát každý, kdo má zájem pomoci otevírat město pro všechny. Inspirací může být letošní promospot, který přibližuje motivace dobrovolníků*ic.
Nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která za festivalem stojí, se také stala novou partnerskou organizací projektu Open House Europe. Jeho součástí je například mezinárodní dobrovolnická výměna mezi partnery projektu. Tři vybraní zkušení dobrovolníci se tak mohou během letošního roku vypravit za poznáním do evropských měst Essen, Tallin a Stockholm.
O tom, jak dobrovolnictví obohacuje společnost, se na sklonku loňského roku uskutečnila debata se zástupci různých kulturních festivalů. Její záznam je možné zhlédnout na Youtube kanále Open House Praha – Umění bez cenovky: Dobrovolníci v srdci kultury.
Více o dobrovolnickém programu a přihláška: https://www.openhousepraha.cz/dobrovolnici/.
Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. V roce 2024 proběhne jubilejní 10. ročník akce. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.
Ilustrační foto Lejla Abbassová, foto Eva Kořínková, zdroj https://www.openhousepraha.cz/2024/02/25/novou-ambasadorkou-dobrovolnickeho-programu-se-stala-lejla-abbasova/