

Dostali jste výpověď nebo jste ji sami podali? Máte v plánu změnu zaměstnání? Máme pro vás seriál s informacemi a tipy, co v takové situaci dělat a na co byste neměli zapomenout. Informace pro Vás připravil tým projektu Zlatá práce, který je jednou z činností Nadace Krása pomoci. Poskytuje podporu lidem nad 50 let na trhu práce, a to jak formou bezplatného poradenství, tak případným propojením se zaměstnavatelem.
V minulém díle jsme si řekli kdy a jak se zaevidovat na Úřadu práce ČR.
Ti z vás, kteří si práci našli již ve výpovědní době a nastupují do nového zaměstnání hned v dalším měsíci, tak nemusí na Úřad práce chodit. Nebudete mít prodlení v platbě sociálního a zdravotního pojištění, protože povinnost přechází na nového zaměstnavatele.
A pokud novou práci nemáte a jste na Úřadu práce, máte většinu povinností splněnou.
Díky evidenci na ÚP:
Teď trochu k té podpoře. Jak dlouho ji budete pobírat?
Pokud vám bylo vyplaceno odstupné, tak po tu dobu vám nebude vyplácena podpora.
A kolik dostanete?
Pokud jste bez vážného důvodu ukončili poslední zaměstnání sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, je procentní sazba podpory v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
Můžete si během pobírání podpory přivydělat?
Ano, můžete, ALE:
POZOR:
Pokud v průběhu evidence využijete možnost přivýdělku, máte povinnost to oznámit nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti.
Nesplněním těchto podmínek vás mohou z evidence vyřadit, což znamená zastavení vyplácení podpory v nezaměstnanosti a zdravotního pojištění. Zároveň to do budoucna může ovlivnit vaše další zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.
Dejte si na to prosím pozor.
V dalším dílu se podíváme, jak, kde a kdy hledat práci.
Nejste si jisti, na co všechno myslet při ztrátě zaměstnání? Dejte nám o sobě vědět a nebudete na to sami.
Kontakt: musilova@zlataprace.eu