Den bezpečnějšího Internetu
Profilovka
06. 02. 2024.

Na 6. února připadá Den bezpečnějšího internetu. Mnoho bezpečnostních firem a expertů využívá tuto příležitost k edukaci uživatelů i podniků v oblasti kybernetické bezpečnosti. Letos přináší portál ITbiz tipy a doporučení Christophera Budda, ředitele výzkumu hrozeb a šéfa expertního týmu Sophos X-Ops. Ve svém komentáři se zaměřuje na důležitost silných hesel bránících krádežím přístupových údajů, které útočníci využívají k průniku do firemních sítí a ke zvyšování práv za účelem krádeže dat a dalších útoků, jako je ransomware.

Prim stále hrají hesla

I když všichni hesla nesnášíme a otravují nám život, jsou i nadále důležitá. Stále jsme svědky kompromitací velkých společností kvůli nedostatečné správě hesel ze strany organizace nebo jejích zaměstnanců. Používání jedinečných hesel pro každou, nebo alespoň každou důležitou, internetovou stránku nebo aplikaci je stále jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro své zabezpečení. Kromě používání unikátních hesel je klíčovým krokem k zabezpečení kritických účtů také používání aplikace pro vícefaktorovou autentizaci.

Zpráva o aktivních útočnících společnosti Active Adversary Report od expertního týmu Sophos X-Ops zjistila, že v roce 2023 byly kompromitované přihlašovací údaje poprvé hlavní příčinou útoků, které vedly ke krádežím dat a ransomwarovým útokům, přičemž více než polovina (56 %) analyzovaných útoků byla spojena s přihlašovacím jménem/heslem, které skončilo v nepřátelských rukou. To je 26% skok od roku 2022 do roku 2023.

Je důležité mít na paměti i sílu slova „ne“. Nejlepším způsobem, jak ochránit svá data a informace, je v první řadě je neposkytovat. To, že se vás stránka zeptá například na vaše narozeniny, neznamená, že je potřebuje nebo že na ně má nárok. Pokud web nebo služba vaše údaje nemá, nemůže je ztratit nebo náhodně zveřejnit. Pokud uděláte jen tyto dvě věci, budete na cestě k většímu bezpečí na internetu.

Mezi další důležité tipy, jak zůstat v bezpečí online, patří opatrnost při klikání na odkazy, udržování všech aplikací a zařízení v aktuálním stavu, s čím souvisí i investice do kvalitního bezpečnostního softwaru, a v neposlední řadě i kritické zhodnocení veškeré nevyžádané komunikace, jako jsou neočekávané a podezřelé e-maily, telefonní hovory nebo textové zprávy.

Poznejme protivníka

Chování kybernetických útočníků se v čase mění a zdokonalují. Změny chování, technik a taktiky útočníků popisuje studie 2023 Active Adversary Report for Business Leaders, založená na analýze řešení více než 150 incidentů službou Sophos Incident Response. K dispozici je i pohled, jak se manažeři IT a kybernetické bezpečnosti dívají na „Stav kybernetické bezpečnosti v roce 2023 z pohledu vlivu útočníků na podnikání obránců“.

Tisková konference a seminář ke Dni bezpečnějšího internetu

Ve spolupráci s Ministerstvo vnitra, odbor prevence kriminality, pořádá dnes národní koordinátor Dne bezpečnějšího internetu (Safer Internet Centrum) tiskovou konferenci, kde již od 11 hodin vystoupí zástupci hlavních partnerů Dne bezpečnějšího internetu 2024 v ČR – 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (videozdravice), náměstek ministra pro legislativu Ondřej Profant, Martin Kožíšek z CZ.NIC, Jakub Vinčálek z Policie ČR, Alena Tovarňák Leciánová z Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost či Anna Stočesová Martinková z Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Tiskovou konferenci můžete sledovat online 

Od 12 hodin na TK naváže odborný seminář, kde budou představeny nejnovější informace, aktivity a materiály z oblasti prevence a osvěty kybernetické kriminality. Nebude stranou ani umělá inteligence.

Odborný seminář můžete sledovat online:

Zdroje: tisková zpráva IT BIZ a článek z webu BEZPEČNÝINTERNET.CZ

Iliustrační obrázek: obálka švédské příručky pro rodiče vydané v rámci kampaně

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image