

Už jste četli nové články online časopisu/měsíčníku Pražský strážník, který můžete každý měsíc jako sadu online článků sledovat?
Z úvodníku srpnového časopisu - Léto je v plném proudu, a i když nás červencové tropy v metropoli dost potrápily, určitě jste si užili a ještě užijete hodně prosluněných dnů a teplých večerů na krásných místech naší planety – v zahraničí, na rodné hroudě, u moří a oceánů nebo třeba na vlastní chalupě v jižních Čechách. Ono totiž, jak říká jedno lidové moudro, není důležité kde, ale s kým.
A co najdete v srpnovém čísle Pražského strážníka? Dalo by se říci, že protipólem zmíněného lidového rčení je článek s názvem „Pod Svícnem“. Věnuje se totiž tématu domácího násilí a iniciativě, která se snaží smutné příběhy medializovat a rozhýbat tak zkostnatělý a nedostatečně fungující státní aparát a legislativu. Rodiny se vlastně týká i článek Vojty Gabriela „Synové odbojového krále“. Děti se učí nápodobou. To platilo, platí a bude platit. V životě Ctirada a Josefa Mašínů hrál zásadní roli jejich otec – legionář, voják, odbojář a zarytý vlastenec. I když jejich příběh rozděluje veřejnost, uplyne od jejich útěku z komunistického Československa letos v říjnu 70 let. V souvislosti s tímto kulatým výročím přijde do kin i celovečerní film Bratři. Tak proč si výročí nepřipomenout i na našich stránkách? Věřím, že dalším zajímavým čtením, a třeba i motivací, budou rozhovory s našimi kolegy – Františkem Škvrnou a Tomášem Kašparem. První si nedokáže představit svůj život bez psů, druhý bez běhání. Poslední pozvánkou je článek „Ahoj kamaráde“ o naší Jízdní skupině a koňském důchodu. A tradičně jsme nezapomněli na kulturu. Tentokrát vám Radka Rüsterová připomene letošní kulatá výročí dvou veřejnoprávních médií.
Prvotina časopisu, ze které vzešel Pražský strážník, vyšla na začátku roku 2000. Tehdy černobílé kopie vydávalo Oddělení prevence kriminality MP Praha a jednalo se o informační bulletin vycházející jednou měsíčně. Svépomocí takto vyšlo pár čísel. S postupem času bylo žádoucí, aby se forma zkvalitnila a tak se tisk Pražského strážníka svěřil do rukou tiskárny. S celobarevnou variantou časopisu jsme se mohli setkat prvně v roce 2004. Protože v té době nebyla dostupnost internetu nijak rozšířená, články se týkaly především činnosti strážníků.
V současné době se vydávání a realizaci časopisu věnuje Dokumentační a Tisková skupina. Časopis za těch spousty let prošel velkou změnou. Zatímco před lety grafiku a sazbu textů měla na starosti tiskárna, v současné době je vše v kompetenci redakčního týmu. Razantní změnou prošel i obsah textu. Z původní koncepce interního informačního časopisu pro zaměstnance se stal časopis nejen pro strážníky. Už se zde nedočtete, co se za uplynulý měsíc v ulicích města odehrálo. Tyto události jsou denně publikované na webu a sociálních sítí. Obsah Pražského strážníka si díky dnešní internetové době plné dostupných informací vyžádal změnu. Novodobá forma časopisu vám přináší zajímavé rozhovory s lidmi úzce spjatými s pražskou městskou policií, pohledy do historie četnictva, reportáže ze zajímavých akcí, jiných městských a obecních policií a i našich obvodů. Také články týkající se zajímavých psychologických a zdravotních témat, ale též i reakce na změny legislativy, nového vybavení apod. Aby nezůstalo jen u jednotvárného obsahu, každé číslo je zpestřeno rubrikou Kultura a stránkou věnované výuce cizích jazyků (angličtina a němčina). Letní číslo je zpravidla věnováno oblíbenému cestování.
Pražský strážník je dostupný i v elektronické podobě, kde naleznete archiv již od roku 2004. Publikovaný je na webových stránkách MP Praha: Archiv k nahlédnutí.
Převzato z https://ps.mppraha.info/o-nas a https://ps.mppraha.info/archiv/56-srpen-2023