Preventivně - bezpečnostní projekt: Falešné vstupenky na mistrovství světa v hokeji

Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy v souvislosti s konáním Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 připravila zcela nový a ojedinělý projekt týkající se podvodného prodeje vstupenek. 

Je to úplně poprvé, kdy policie vyzkouší tento způsob, kterým se chceme přiblížit veřejnosti a zároveň bojovat proti podvodníků.

Internetová kriminalita je v současné chvíli jedním z nejčastějších způsobů páchání protiprávního jednání a s ohledem na zkušenosti z posledních kulturních a sportovních akcí, které se v Praze konaly, víme, že právě MS v hokeji 2024 přiláká další podvodníky, kteří se budou snažit podvést mnoho lidí. Z tohoto důvodu kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality spolu s dalšími odděleními připravilo projekt, který je zacílený právě na podvodný prodej falešných a opakovaně prodaných vstupenek.

Jak bude projekt fungovat?

Počínaje tímto týdnem se budeme prostřednictvím internetových stránek Policie České republiky, sociálních sítí a médií, snažit veřejnost informovat o této trestné činnosti a upozornit na možná rizika spojená s nákupem vstupenek z „druhé ruky“. K přiblížení rizik spojených s nákupem vstupenek mimo oficiální prodejce, poslouží i několik preventivních videí, které jsou k zhlédnutí v přiloženém odkazu.

V době konání Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 bude u O2 arény každý den připraveno velké štábní vozidlo Policie České republiky se zázemím pro oznamovatele, kteří se stali obětí podvodu. V případě, že se některý z fanoušků nedostane do arény, protože má falešnou vstupenku, nebo vstupenku, se kterou již někdo do arény prošel, může za námi přijít přímo před O2 arénu. Policisté na místě od poškozených zjistí, kdy a jakým způsobem jejich neplatné vstupenky zakoupili. Každý den bude u vozidla k dispozici několik jazykově vybavených policistů, kteří přijmou oznámení i od zahraničních návštěvníků. Součástí týmu, který bude působit přímo v místě, jsou i specialisté z oddělení kybernetické kriminality. Kriminalisté okamžitě pomohou se zajištěním elektronických důkazních materiálů a začnou pracovat na odhalení pachatele daného protiprávního jednání.

Cíl projektu?

Cílem projektu je především preventivně působit na veřejnost. Upozornit všechny, že jediný způsob, jak nenaletět podvodníkům je, kupovat lístky u oficiálních prodejců a nepodstupovat riziko nákupu lístků z druhé ruky!

Nabídnout občanům i zahraničním fanouškům možnost okamžitě, a to přímo na místě konání akce oznámit protiprávní jednání.

V rámci Policie České republiky soustředit informace o podvodných prodejích na jedno místo, aby nedocházelo k jejich tříštění.

Koordinovat následné postupy a efektivně řešit jednotlivé případy se společnými znaky.

Sjednotit postupy při řešení této oblasti.

Možnost rychlého odhalení trestné činnosti.

Doufáme, že se nám tímto novým způsobem podaří zefektivnit naši činnost při odhalování této internetové kriminality a tím zabránit pachatelům v dalších podvodech. Ještě jednou bychom rádi v této souvislosti apelovali na všechny občany, aby vstupenky kupovali pouze u oficiálních prodejců a nepodstupovali riziko spojené s nákupem lístků na sociálních sítích nebo na internetu! 

kpt. Eva Kropáčová
19.4.2024

 

 

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image